Anasayfa / Ek iş fikirleri / Aliexpress’ten ürün getirip satmak
Aliexpresten ürün getirip satmak
Aliexpresten ürün getirip satmak

Aliexpress’ten ürün getirip satmak

İşte size harika bir ek iş fikri daha: Aliexpress’ten  ürün getirip satmak. Yani Çin’den ürün getirip satmak. Aliexpress, ülkemizde en çok talep gören yabancı e ticaret sitesi. Çin’li internet sitesi Aliexpress’ten her kalitede, her türde milyonlarca ürünün bulunabileceği bir site. Elektronik eşyadan giyime, aksesuardan hırdavata her şeyi bulabilirsiniz bu sitede. Peki neden Aliexpress’ten ürün getirelim kendi dururken sitenin diyeceksiniz? Konuya girelim artık o zaman.

Aliexpress nedir?

Aliexpres 1997 yılında Çin’in başkenti Pekin’de Jack Mi tarafından kurulan toptan satış şirketi Alibaba’nın perakende satış sitesidir. Alibaba.com ile başlayan bu serüven Çin’li büyük üreticilerin dünyaya toptan ürün satmasını sağlıyordu. Bu sistem gelişince Aliexpress kuruldu ve aynı sistem perakende satış mantığını da hayata geçirdi. Pek çok Çin’li satıcı belli ücretler karşılığında Aliexpress’te mağaza açıyor ve ürünlerini satıyor. Aliexpress’te aklınıza gelebilecek her türlü ürün satılıyor. Site 2011 yılında http://tr.aliexpress.com alan adını da devreye sokarak Türkiye’li kullancılara özel hizmet vermeye başladı.

Yurtdışından mal getirip satmak

Yurtdışından toplu ürün getirmek çok daha karlıdır ama hem gümrük, hem resmi kurum hem de yükske sermaye ihtiyacı nedeni ile perakende satışa yönelmek de oldukça mantıklıdır. Çin’den ne getirip satabilirim? diyorsanız bu yazıda fazlasını bulacaksınız.

Aliexpress’te ürünler ucuz ve kaliteli mi?

Aliexpress’te ürünlerin Türkiye’deki fiyatlarına göre oldukça ekonomik. Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye’deki dolar kuru yükseldikçe bu ucuzluk oranı azalıyor ama hala ucuz. Zira ülkemizdeki ürünlerde dolarla geldiğinden aynı oranda zam onlara da yansıyor.

Yurtdışından nereden mal alıp satabilirim?

Biz size en bilinenlerden bahsedelim. Öncelikle Aliexpress ve Alibaba, yine Çin’li bir satıcı olan gerarbest. Avrupalı bir satıcı olan Sportdirect. Bunlar en ucuza mal alabileceğiniz siteler.

Peki Aliexpress ne kadar ucuz? Örneklerle açıklayalım.

Mesela ülkemizde en ucuz ip kamera fiyatı 140 liradan başlıyor-ki bu ürünler de aliexpress’ten alınma. Fakat aliexpress’te bu fiyatlar 10 dolara kadar düşebiliyor. Aynı durum telefon aksesuarları içinde geçerli. Ülkemizde adeti 10 liraya satılan telefon kılıflarının 5 adetini 2 dolara almanız mümkün olabiliyor.

Başka bir örnek de powerbanklar. Ülkemizde satış fiyatı 80 lira olan 10400 mAh değerinde bir powerbank’ı aliexpress’te 9 dolara bulabilirsiniz. Ürün çeşitliliği ise sınırsız, aradığınız her şeyi bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Ülkemizde n11, gittigidiyor gibi platformlarda mağaza açan satıcılar aliexpress ürünlerini 3 ile 5 kat daha fazlasına sattıklarını gözlemliyoruz.

Mantıklı bir soru: Peki insanlar aliexpress yerine neden sizi tercih etsinler?

Oldukça mantıklı bir soru. Ama internetten para kazanmak her zaman mümkün. Fakat cevabı hazır; ilk neden ürünlerin ortalama olarak 20 ile 45 gün bazen de 2 ayda Türkiye’ye ulaşması. Bu kadar uzun beklemek istemeyen üyeler ardaki farkı dert etmeyip sizinle alışveriş yapabilirler. Bunun dışında en önemli nedenlerden biri de ülkemize yurtdışından gelen ürünlerde 30 dolar kotasının olması. Eğer ürün 30 doların üzerinde ise gümrüğe takılıyor ürününüz ve gümrük vergisi ödemeden ürünü alamıyorsunuz. Bir başka neden de insanları yabancı bir internet sitesine güvenmektense yerli bir satıcıya güvenmeyi tercih etmesi. Tüm bu nedenlerden dolayı tercih nedeni olabilirsiniz. Evden nasıl para kazanılır, bu da güzel bir örnek.

Ürünleri nasıl satabilirim

Bu konuda en yaygın satış platformu facebook ve instagram. Elektronik ürünleri daha ziyade facebook’tan takı, aksesuar, giyim gibi ürünleri de instagramdan satış yapabilirsiniz. İşi daha profesyonel hale getirmek istiyorsanız online satış platformlarına belli ücretler ödeyerek mağaza açabilirsiniz. Her halükarda bu işten kar edebileceğinize emin olabilirsiniz.

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Online video ders

Online video ders vererek para kazanmak

Gerek eğtim sürecine takviye gerekse de herhangi bir konuda kendini geliştirmek isteyen insanlara, web ortamında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir