Anasayfa / Ek iş fikirleri / Ek iş olarak direksiyon dersi vermek
Ek iş: Direksiyon dersi vermek
Direksiyon dersi vermek

Ek iş olarak direksiyon dersi vermek

Direksiyon dersi vermek, bu yeterliliğe sahip kişiler için oldukça iyi bir ek gelir kaynağı. Ülkemizde ehliyet alan insanların pek çoğu trafiğe çıkacak düzeyde araç kullanamıyor ne yazık ki. Araç alan ya da alacak olanların en önemli kaygısı yeteri düzeyde trafik deneyimine sahip olmamak. İşte tam bu noktada ehliyet sahibi, sürüş deneyimi yüksek ve azami düzeyde trafik kuralarına hakim kişilere ek iş fırsatı doğuyor.

Kimler direksiyon dersi verebilir?

Bu konuda herhangi yasal bir sertifikasyon ya da belge almanıza gerek yok, tabi bu işi sürekli ve profesyonel şekilde yapmayı düşünmüyorsanız. Profesyonel olarak yapacaksanız “uzman sürüş eğitmeni” sertifikasına ihtiyaç duyacaksınız.

Direksiyon dersi verebilmek için öncelikle en az B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Bilindiği gibi bu sınıf 4 tekerlekli otomobil ve panelvan kullanımı için gerekli daha üst sınıf araçlar için eğitim vereceksiniz elbette buna uygun belgeye sahip olmanız gerekmekte. Bunun dışında en az 5 yıl trafik tecrübeniz olması, trafik kurallarına, araç donanımlarına hakim olmanız beklenir. Bu konuda kendinizi yetkin hissediyorsanız sizde direksiyon dersi verebilirsiniz.

Bunun dışında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü sertifikanız varsa hem daha yüksek ücretle hem de herhangi bir problem olmadan kurs verebilirsiniz.

Bu konuda herhangi bir yasal engel var mıdır?

Eğer bu işi ek gelir maksadı ile sınırlı zaman için yapıyorsanız herhangi bir yasal yaptırımı yoktur fakat sürekli ve ticari olarak yapanların vergiye tabii olmaları gerektiğinden sorun yaşamaları olasıdır. Bunun dışında eğer kendi aracınızla eğitim verecekseniz aracın trafik sigortası, ruhsatı v muayene bandrolü bulunmalıdır. Aracın kendi sınıf ve ruhsat kaydında belirtilen donanımlara sahip olması şarttır.

Direksiyon hocalığı nasıl yapılmalı, nasıl bir program uygulanmalıdır?

Direksiyon hocası, ders almak isteyen kişiye ulaştıktan sonra önce sözlü bir mülakatla durumunu tespit etmelidir. Ehliyet sahibi olup olmadığını belirlemeli seviyesine uygun bir eğitim kurgulamalıdır.

Ehliyeti bulunmayan, ehliyet alma sürecinde olanlar için;

Öncelikle sınavların yapılacağı parkurlar tercih edilmeli. İlk olarak hoca tarafından parkurda birkaç tur atılarak parkur tanıtılmalı ve her noktada detaylı bilgilendirmeler yapılmalıdır. Daha sonra aşamalı olarak sürücü adayının parkurda aracı kullanması sağlanmalı ve araç donanımı standart olduğundan özel dikkat gösterilmelidir. 1’er saatten oluşan 5 ile 7 seanslık bir ders programı uygulanmalıdır.

Ehliyeti bulunan şoförlüğünü geliştirmek isteyen kişiler için;

Buy grup görece daha rahattır zira ehliyetleri olduğundan yasal sıkıntı doğurmazlar, bunun dışında kısmi bilgileri olduğundan daha rahat eğitilebilirler. Uygulanması gereken program mülakat, adayın aracı kullanması ve tekrar eden hatalara yoğunlaşmak, parkuru kademe kademe geliştirerek her türlü trafik durumuna uyum sağlaması olmalıdır.

Direksiyon dersi fiyatları?

Direksiyon dersi için iki tip fiyat tarifesi uygulanmalıdır. İlki kendi aracınızla vereceğiniz derstir, bunda ekstra maliyet ve riskler işin içine gireceğindenfiyatın yüzde 25-30 oranında daha yüksek tutulması gerekir. Piyasada saati 80-120 lira arasındadır. Eğer adayın kendi aracı kullanılacaksa fiyat 60-90 lira bandında tutulabilir.

Özetlemek gerekirse haftada birkaç saatlik dersle 200-350 lira ek gelir elde etmeniz mümkündür. İlan sitelerine ilanlarınızı bırakırsanız çevrenizde bulunan adaylar sizleri bulmaya başlayacaktır.

İlginizi Çekebilir

Doğum fotoğrafçılığı nasıl yapılır

Doğum fotoğrafçılığı nedir?

Doğum fotoğrafçılığı en özel fotoğrafçılık dallarından biridir. Tıpkı düğün ve diğer özel fotoğrafçılık teknikleri gibi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir