Anasayfa / Ek iş fikirleri / Retro mobilyalar yapmak
Retro mobilya tasarımları nasıl yapılır?

Retro mobilyalar yapmak

Retro mobilya tasarımı işi son yıllarda oldukça revaçta. Kelime anlamı eski/eski tarz olan Retro yaklaşımının mobilya tasarımlarına yansıması da oldukça ilgi çekmekte. Retro ya da vintage mobilya tasarımlarını ek iş olarak yapmak ise hem harika bir hobi , hem de oldukça kazançlı bir iş.

Retro mobilya nedir? Retro dekorasyon nasıl yapılır?

Bugün oldukça fazla ev tasarım yaklaşımı bulunmaktadır. Bunların başlıcaları country, modern, vintage, rustik ve bohem gibi birbirinden farklı ama talep gören yaklaşımlardır. Elbette her insan kendi zevklerine göre evini dizayn eder fakat bu konuda yaklaşımınız esasta sizin yaşama bakışınızı ve kimliğinizi de ortaya koyar.

Retro yaklaşımı ile tasarlanmış bir ev

Peki retro nedir? Retro geçmişe dönüşü simgeleyen ve son yıllarda popülaritesi oldukça artan bir tasarım yaklaşımıdır. Retro mobilyalara olan ilgi, onların çeşitlenmesi, hatta eski fotoğraflarda bir yolculuğa çıkarmaktadır insanları. Özellikle 1960-1980 yıllarının moda dekorasyon renkleri ve sembollerini kullanan bu yaklaşım sizi geçmişe dönük bir romantizme sürüklüyor adeta.

Retro dekorasyon ve mobilyalar nasıl olmalıdır

Retro tasarım ürünleri nelerdir dendiğinde aslında bunlar o yılların filmleri ve fotoğraflarını inceleyerek rahatlıkla tespit edilebilirler. Özellikle eskicilerdeki mobilyalar, elektronik eşyalar en güzide retro örneklerini sunmaktadır. Yazımızda yer verdiğimiz bazı fotoğraflarda da bu yaklaşımı özetler nitelikte.

Retro yaklaşıma bir başka örnek

Retro tasarım mobilyalara nasıl yapılır?

Retro tasarım deyince bir defa çok renkliliğin öne çıktığını söylemek mümkün. Özellikle haki yeşil, turuncu, krem beyaz hakim renklerken ahşap kısımlar açık meşe ve eskitme ağırlıktadır. Özellikle masa, raf, tv ünitesi, sehpa gibi çok talep gören ürünlerde ahşap ve metal birleşimi bu tasarımın neredeyse olmazsa olmazıdır diyebiliriz.

Retro mobilyalar nasıl üretilir?

Retro mobilyalar yapabilmek için öncelikle bazı ekipmanlara sahip olmalısınız. Bu iş için küçük bir atöllye, evinizin garajı hatta müstakil bir eviniz varsa bahçeniz de uygun olacaktır.

Temel ihtiyaç duyacağınız makineler:

 • El testeresi, eğe, bükme aparatı, tornavida, pense
 • Elektrik kaynak makinesi(inverter) ya da gaz altı kaynak makinesi
 • Avuç taşlama makinası
 • Dekupaj makinası
 • Matkap ve vidalama
 • Muhtelif hırdavatlar
 • Tercihen kompresör
 • Bir adet tezgah ve mengene
 • Ve ihtiyacınıza göre sarf malzemeleri

Bu ekipmanları edinmek için 5-9 bin lira gibi bir bütçeye ihtiyaç duyacaksınız. Fakat aşağıda fiyatları verilen ürünlerden de göreceğiniz gibi oldukça az maliyetli mobilyalar için oldukça pahalı fiyatlar söz konusu. Bu yüzden oldukça düşük bir maliyet olduğunu söyleyebiliriz.

Bazı mobilyalar ve güncel fiyatlar:

Üst kısımda gördüğünüz tipik mobilyaların yapılış süreçleri ve satış fiyatlarını inceleyelim. İlk resimdeki ahşap raf için 2,5 boy 4×5 profil kullanılmış, arka kısımlarda 20mm’lik 1 boy silme demir kullanılmış ve iç kısma 20mm kalınlığında 90×35 uzunluğunda çam ağacından masif bir ahşapla döşenmiştir. Profil iskelet fırın toz boya ile boyanmıştır.

 • 1 boy 4×5 profil fiyatı 23 lira. 2.5 boy profil maliyeti 60 lira.
 • 1 boy 2mm silme demir 27 lira
 • 180 cm masif çam Tekzen’de 40 lira, toplam maliyet 120 lira
 • Toz boyayı dışarıda yaptırırsanız 60 lira

Tek tek maliyet kalemi hesaplandığında toplam maliyetin 260 lira olduğunu göreceksiniz.  SSiz buna sarf malzemeleri, elektrik vs de ekleyin ve 300 deyin. Sonuç olarak 2350 lira daha ucuza mal edeceksiniz ve bu ürünü sahibinden, letgo gibi platformlardan satsanız dahi en az 1500 lira kazanacağınız anlamına geliyor.

Retro tarz masif meşe tablalı masa
Retro tarz masif meşe tablalı masa

Başka bir örnek vermek gerekirse, yukarıdaki fotoğrafta bu makalenin yazarı tarafından hazırlanan masa tasarımı; üstelik üst sınıf bir iş. Kalın bir meşe tabla, profil ayaklar, fırın boya ve ayrılmış sactan yapılma. Toplam maliyet 400 TL. 5mm meşeden yapılan bu ürün piyasada minimum 2500 lira.

İşçilik, kaynak vs nasıl yaparım demeyin, öğrenmesi oldukça kolay, zira ben bu işleri internetten öğrendim. Sonuç oldukça başarılı.

Retro mobilyaları evimde üretebilir miyim?

Küçük çaplı retro mobilyaları evinizin uygun bir odasında üretmeniz mümkün, fakat eğer daha büyük çaplı bir şeyler düşünüyorsanız küçük bir atölye ya da bir garaj işinizi görecektir.

Retro mobilyaları nasıl satabilirim?

Sahibinden, letgo, n11, gittigidiyor gibi sitelerden bu ürünlerin satışı yaygın şekilde yapılmakta. Bu konuda imkanlar neredeye sınırsız. Ürünlerinizi kendinize kuracağınız bir internet sitesi ya da instagram butik vasıtası ile satabileceğiniz gibi hali hazırda bu ürünlerin satışını yapan firmalara da sunabilirsiniz. Yani bu konudaki imkanlar neredeyse sınırsız.

Umarım bu yazım sizlere faydalı olmuştur.

İlginizi Çekebilir

Evde Sabun Yapmak

Evde sabun yaparak para kazanmak

Evde sabun yapmak güzel bir ek iş fikri, daha önce aklınıza geldi mi bilmiyoruz ama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir