Anasayfa / Ek iş fikirleri / Ahşap Oyuncak Yapımı
Ahşap oyuncak yapımı
Ahşap oyuncak yapımı

Ahşap Oyuncak Yapımı

Ahşap oymacılığı eski, eski olduğu kadar da zevkli bir uğraştır. Ahşap oyuncak yapımı, özel bir ek iş alanı olması bir yana aynı zamanda mükemmel bir hobidir. Ahşap oymacılığı çok farklı dalla ayrılsa da ahşaptan oyuncak yapmak bu sanatın oldukça ilgi çeken kısımlarından biridir. Oldukça da güzel bir evde ek iş fırsatıdır.

Ahşap oyuncak nedir?

Ahşap oyuncaklar henüz teknoloji bugünkü kadar gelişmemişken oldukça yaygındı. 80’lerin başında çocuk olanların bile kolaylıkla hatırlayacağı gibi marangozhanelerde sadece mobilya yapılmaz aynı zamanda ahşap bebekler, bisikletler, bilyalılar, tüfekler, arabalar gibi pek çok oyuncağın üretimi yapılırdı.

Son yıllarda özellikle ahşapın doğal bir ürün olması tekrar ahşap oyuncak işine ilginin artmasını sağladı. Zira pek çok oyuncağın çocukların sağlığına ciddi tehdit oluşturması, ebeveynleri ahşaptan yapılan oyuncaklara yöneltti. Artık ne eski marangozhaneler var ne de o eski ahşap ustaları… Dolayısı ile bu işe talebin artması ciddi bir arzıda beraberinde getirdi.

Ahşap oyuncak işine girecek olanlar özellikle sosyal medya tanıtımları ile ciddi satış yapabilirler hatta talebi karşılamakta ciddi zorluk yaşayabilirler. Bu yazımızda hem ahşap oyuncak nasıl yapılır hem de ahşap oyuncak satışı nasıl gerçekleştirilir onlara değineceğiz. Hem hobi hem de instagramdan para kazanma şansı yakalayabilirsiniz.

Evde Ahşap Oyuncak Yapımı

İlk olarak bu işin girdi maliyetinin görece düşük olduğunu fakat temininin biraz zaman aldığını söylemek gerek. Öncelikle bu alet ve takımların alınması ve ham madde ihtiyacının karşılanması lazım. Bu ihtiyacı karşılamak için öncelikle şu malzemeleri tedarik etmelisiniz.

Gerekli alet ve hırdavat

 • 1 adet dekupaj makinası
 • 1 adet akülü matkap (vidalama)
 • 1 Kutu ahşap oyma ve kakma takımı
 • 1 adet normal, 1 adette kıl testere
 • 1 Kutu Ağaç tutkalı
 • Muhtelif boy ve ebatta vida, çivi
 • Su bazlı vernik
 • Muhtelif renklerde ahşap boyası
 • 1 adet ahşap masa
 • Ufak tip döküm mengene

Bu ekipmanları toparladıktan sonra işiniz ahşap malzemelerin teminine kalıyor. Dolgulu malzemeler için meşe, ceviz, kayın tercih edilebilir fakat bu ahşapların oldukça sert ve biçimlendirmeye dirençli olduğu göz önünde bulundurulduğunda daha yumuşak ağaçlara yönelmek gerekir. Çam, ladin gibi malzemeler ya da mdf, sunta tarzı ahşaplar da kullanılabilir.

Bundan sonrası ise size rehberlik edeceğini düşündüğümüz videolarımızda. Elbette sizin yaratıcılığınız ve yeteneğiniz de oldukça önemli.

Ahşap Oyuncak Yapımı Videoları

Lalala Dünyası ekibi tarafından hazırlanan bu videoda harika bir ahşap oyuncak yapımı anlatılmış. Keyifle izleyeceksiniz.

Bu videomuzda ise harika bir ahşap arabanın yapımı anlatılmış. Kolaylıkla yapacağınızı umuyoruz.

İlginizi Çekebilir

Evde Sabun Yapmak

Evde sabun yaparak para kazanmak

Evde sabun yapmak güzel bir ek iş fikri, daha önce aklınıza geldi mi bilmiyoruz ama …

2 Yorumlar

 1. Tek kelimeyle harika, elinize sağlık.

 2. Bu işe bayıldım, detaylı anlatım çin teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir