Anasayfa / Evde ek iş / Evde Kanaviçe Havlu Yapımı
Kanaviçe yapımı
Kanaviçe yapımı

Evde Kanaviçe Havlu Yapımı

Kanaviçe yapımı özellikle kadınlar için harika bir ek iş fırsatı. Kanaviçe havlu, kanaviçe salon takımı, kanaviçe seccade ve kanaviçe duvar tabloları tekrardan vazgeçilmezler arasına girdi. Bu yazımızda kanaviçe nedir, nasıl yapılır gibi konulara değineceğiz. Ayrıca kanaviçe havlu modelleri ile ilgili görselleri sizlerle paylaşacağız. Kanaviçe işlemeleri Evde ek iş olarak yapabilirsiniz.

Kanaviçe nedir?

Kanaviçe
Kanaviçe

Kanaviçe keten kumaş üzerine iğne ile çapraz işlemeler atılarak yapılan bir el işlemesidir. Yüzlerce yıldır yapılmakta olan kanaviçe aksesuarlar, özellikle yetmişli yıllara kadar çok modaydı. Bu moda 90’lı yıllardan sonra biraz unutulsa da son yıllarda kadınlar arasında tekrardan popüler olmaya başladı.

Kanaviçe için gerekli malzemeler

  • İğne
  • İstenen renklerde iplik
  • Keten kumaş
  • Model (Modeller kağıdı basılı haldededir, elinizde yoksa sitemizden alıp çıktı alabilirsiniz)

Kanaviçe nasıl yapılır?

Kanaviçe model
Kanaviçe model

Kanaviçe yaparken hazır bir modelden faydalanmak er zaman işinizi kolaylaştıracaktır. Piyasa da çokça bulunan kağıt üstündeki modelleri elinizdeki keten kumaşa uygulayabilirsiniz.

İstediğiniz resmi kanaviçe model yapma programı

İşte sizin için harika bir hizmet. Resmi yüklüyorsunuz ve sistem onu otamatik olarak, kanaviçe model haline getiriyor. Kanaviçe model oluşturma için Knit Pro programına tıklayın.

 

Merkez nasıl bulunur

Kanaviçe merkez bulma
Kanaviçe merkez bulma
Kanaviçe merkez bulma
Kanaviçe merkez bulma

İlk iş olarak ketenin ve elinizdeki kağıttaki modelin orta noktasını bulup işaretlemelisiniz.  Ortayı bulmak için model kağıdında ortayı belirten kağıttaki nokta ile kumaşın ortasını denkleştirmelisiniz.  Ya da kağıdı ve kumaşı dörde katlayıp orta noktalarını birbirine denk olacak hale getirip işaretleyin.

Kanaviçe ipliği nasıl hazırlanır?

Hangi ipi kullanmak istiyorsanız onu seçerek çıkarın, elinizdeki iplik muhtemelen 6 telden oluşuyor. Elinizdeki modelin anlatımında kaç tel kullanmanız gerektiği yazıyorsa o kadar teli ayırınız, bu genelde 3-4 tel olur. Tüm telleri ayırdıktan sonra istenen sayıdaki teli bir araya getirin. İpi iğneye geçirdikten sonra ufak bir miktar pay bırakın, normal dikişte olduğu gibi uzun bırakmayın.

İplik konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Kanaviçe ipliği
Kanaviçe ipliği

İpe asla düğüm atmayın, arka kısımda 2-3cm boşluk bırakın yeter. İpi sol elinizle sabitlerken diğer elle yaptığınız çarpıları engellemesine izin vermeyin. İşlemi tamamladıktan sonra ipliği çarpıların alt kısmından geçiriniz.

Çarpı nasıl yapılır?

Kanaviçe çarpı atılış şekli
Kanaviçe çarpı atılış şekli

İşe başlamadan evvel ilk denemeyi boş ve işe yaramayan bir kumaş üzerinde yapmanızı öneririz.
Kumaşın arka kısmından iğneyi sokunuz (A-1). Bundan sonra yarım çarpı yapacak biçimde üstünden geçirin (A-2). Bu şekilde B biçiminde olan yarım çarpıyı yapmış olursunuz. Devam etmeniz gerekiyorsa aynı  sıra bitimine kadar şekil B ve C’deki olduğu gibi yarım çarpı yaparak sürdürün. (\\\\\) Bu işlemden sonra, şekil D’de olduğu gibi tekrarlayarak çarpıları tamamlayın. Yaptığınız tüm iş boyunca ip aynı gerginlik düzeyinde kalmasına özen gösterin.

Yakın renkleri tek defada bitirmeniz mümkündür, öbür renkler içinse ipi değiştirerek işleme devam ediniz.

Kanaviçe havlu modelleri

Kanaviçe ürünlerin satışı

Bu ara instagram’da özellikle kanaviçe havlu ve aksesuarların satışı oldukça moda. Evden ve internetten para kazanma konusunda kanaviçe yapımı iyi bir seçenek olabilir.

Kanaviçe Yapımı Videolu anlatım

İlginizi Çekebilir

Kadınlar için birbirinden karlı 5 ek iş fikri

Pek çok kadın evden ek iş yapmak istiyor fakat nereden başlayacağını bilmediğinden yerinden saymakla yetiniyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir