Anasayfa / İnternetten para kazanma / Site editörlüğü ve makale yazarak para kazanmak
Makale yazarlığı kazancı
Makale yazarlığı kazancı

Site editörlüğü ve makale yazarak para kazanmak

Makale yazarlığı oldukça popüler ve kazançlı bir iş. Site editörlüğü ve makale editörlüğü birbirine yakın olmakla birlikte bazı farkları vardır. Bu makalemizde site editörü nedir, ne iş yapar? Makale editörü kimdir, içerik yazarı aranıyormakale yazarak para kazanmak, makale yazarı kazancı nedir gibi sorulara yanıt olmaya çalışacağız.

Site editörü ve makale editörü arasındaki fark nedir?

Öncelikle şunu belirtmek gerek; bir site editörü aynı zmanda makale editörü de olabilir ama makale editörü dediğimiz kişi genellikle sadece bir veya birden fazla siteye bilgi, birikimi oranında makaleler yazan ve bundan para kazanan kişidir.

İnternet sitesi editörü nasıl olunur?

Bir internet sitesinde editör olabilmek için; düzenli güncellenmesi gereken bir internet sitesine başvurmanız ya da yeni bir internet sitesi kurmanız gerekir. Web sitesininin üyelerinden gelen mesajları yanıtlamak, oluşan sorunlar için çözüm geliştirmek, abonelere düzenli e postalar yollamak ve bilgininiz oranında teknik problemleri gidermeniz beklenir. İnternet sitesi editörleri genellikle büyük firmaların, sitelerini yönetmeleri için ihtiyaç duyduğu pozisyondur. Hali hazırda bir web sitesi olan bir şirket, sitesini güncellemek, grafikler hazırlamak vs gibi konular için bu pozisyonda çeşitli sayıda eleman istihdam edebilir.

İnternet sitesi editörü olmak için hangi yeterliliklere sahip olmam gerekir?

Bir internet sitesi editöründen büyük oranda siteyi güncellemesi, firmanın haberlerini girmesi ya da hali hazırda bir internet gazetesi ise haberleri özgünleştirerek, orijinal grafikler yaratması gerekir. Bunun için web tecrübeniz olması gerekir, daha önce yönetim paneli olan bir sistemi kullanmış olmanız büyük avantaj olacaktır. Bunun yanı sıra video ve grafik düzenleme bilgisine de sahipseniz, hele bir de Photoshop biliyorsanız… İşte siz o aranan elemansınız.

  • İnternet sitesi editörü bilmesi gereken program ve yazılım dilleri
  • Öncelikle CMS (İçerik yönetim sistemi) sistemlerine hakim olmalı
  • PHP ya da ASP yazılım dillerine hakim olmak(tercihen)
  • Photoshop ve ihtiyaca göre Adobe Premiere bilmeli
  • Admin paneli deneyimi olmalı
  • FTP (Hızlı dosya taşıma) ile site dosya saklama alanına ulaşabilmeli
  • Eğer makale yazması isteniyorsa imla kurallarına azami düzeyde hakim olması

İnternet sitesi editörü maaşı nedir, ne kadar kazanır?

İnternet sitesi editörlüğü home office yani evden ek iş olarak yapılabilecek bir iş olduğu gibi aynı zamanda profesyonel bir uğraşta olabilir. Maaşları genellikle yüksektir. Zira bir haber sitesi editörü 5-8 bin arasında kazanabilmektedir. Eğer site size ait ve yüksek ziyaretçi çekiyorsa reklamlar yolu ile turnayı gözünden vurmuşsunuz demektir.

Makale yazarı nasıl olunur?

Makale editörlüğü için herhangi bir yazılım bilgisine sahip olmanız gerekmez. Sizin işiniz sadece bir web sitesi için istenen formatta makaleler üretmek. Örnek vermek gerekirse bir oto kaporta ustasısınız y da bu konuda bilginiz var. “Oto kaporta çizikleri nasıl giderilir”, “boyasız göçük düzeltme” vs gibi makaleler üretebilirsiniz.

Makale yazarı olmak için hangi yeterliliklere sahip olmam gerekir?

Makale yazarı olmak içim öncelikle dil ve imla kurallarını bilmeniz gerekir. aynı zamanda internet ya da diğer kaynaklardan araştırmalar yapıp bu araştırmaları özgün ve düzgün şekilde makalenize yansıtmanız beklenir. Eğer bir kişi ya da firma size bu iş için para ödüyorsa sizden orijinal içerikler üretmenizi ve okuyan insanlara faydası olmasını bekliyordur. Dolayısı ile siz de bu ihtiyacı karşılamalısınız. Bunun dışında siz kelime bazlı çalışırsınız genellikle, yani 100, 300, 500 y da 1000 ve üzeri kelimelik makalenenin fiyatı aynı değildir. Gelelim şimdi makale yazarı ne kadar kazanır, sorusunun cevabına. Makale başına 30 ile 150 lira, eğer özel bir makale ise çok daha yüksek meblağlar kazanabilirsiniz.

Makale yazarlığı için olmazsa olmaz: SEO uyumu

Bu konuda olmazsa olmazlardan biri de makalenin SEO(Search Engine Optimization) uyumu. Yani arama motorlarının kolay işleyeceği ve beğenebileceği nitelikte bir makale yazmak. Arama motorlarının bir içeriği sevmesi için öncelikle bunun insanlara faydalı olması gerektiğini düşünür. İnsanlar faydalı buldukları içeriklerde fazla zaman harcarlar, arama motoru bu kaydı tutar. Bir ziyaretçi sitede ortalama ne kadar kalıyor. Sevdiğimiz bir yazıyı sosyal medyada paylaşırız, bu da SEO için oldukça önemli. Kopya içerikleri arama motorları çöp olarak değerlendirir dolayısı ile yazınıza başlık seçerken öncelikle insanlar bunu ne şekilde arar diye düşünmelisiniz. Aynı zamanda yazıyı okunaklı kılmak adına ara başlıklar eklemeli ve çok uzun paragraf ve cümlelerden kaçınmalısınız. En özet ve en faydalı seo bilgisini artık edindiniz.

Makale yazarlığı ve site editörlüğü için nasıl iş bulurum

Makale editörlüğü ya da internet sitesi editörlüğü evde ek iş için iyi bir fırsattır. Bunun için kariyer, iş bulma sitelerini,n ilanlarını takip edeceğiniz gibi bir çok web sitesi sahibinin ve webmaster’ın buluştuğu R10.net ve wmaraci.com gibi forumlara da kayıt yapabilirsiniz.

Bu işten ekmek yenir mi?

Kesinlikle yenir, özellikle ek iş olarak harikadır. Kanıtı mı? Kanıt okuduğunuz bu yazıda… Bu yazı ek iş olarak makale editörlüğü yapan bir öğretmen tarafından kaleme alındı. Bu yazıdan 70 lira kazanacağım 🙂

Genç bir arkadaşımızın makale editörlüğü ile nasıl para kazanılır konulu videosu

İlginizi Çekebilir

İnstagramdan para kazanmanın yolları

Instagram’dan para kazanmak

Instagram en popüler sosyal medya uygulamalarından bir tanesi. İşte bu yüzden instagram’dan para kazanmak da …

Bir yorum

  1. Necip Serdengeçti

    Medya okur azarlığı bölümünden geçen yıl mezun oldum, iş arayışı içerisindeyim. Yerel internet sitelerinde metin yazarlığı yaptım. İlgililer bana ulaşabilirlerse çok sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir