Çevirmenlik Yaparak Para Kazanmak

“Bir dil bir insan, iki dil iki insan” dediğimiz atasözünün bu meslekte çok büyük bir yeri var, çünkü çevirmenlik dillerle alakalı bir meslek ve aslında ne kadar çok dil bilirseniz, o kadar çok fazla para kazanabilirsiniz. Çevirmenlik, yani bir söylenen veya yazıları kelimeleri bir dilden başka bir dile çevirmek anlamına gelmektedir. Üniversitelerde de mütercim tercümanlık bölümleri bulunur. Artık dünyanın bütün dillerinde tercümanlık bölümleri bulunmaktadır ve tercümanlık bölümlerinde binlerce öğrenci okumaktadır. Çevirmenlik ile ilgili birçok yerde iş bulabilirsiniz. Hem özel firma veya şirketlerde iş bulabilirsiniz, yayın evlerinde iş bulabilirsiniz veya en kötü kendi tercümanlık büronuzu açabilirsiniz ki birçok kişi bu şekilde işini yürütmektedir.

Turizm ve Çevirmenlik

Ülkemizde en çok iş bulabileceğiniz mesleklerden bir tanesi çevirmenlik. Tercümanlık yaparak para kazanmak konulu yazımıza tüm hızı ile devam ediyoruz. Kaldı ki özellikle turizm sektöründe çok fazla iş bulabilirsiniz. Bir turizm firmasına tercüman olarak girerseniz, size haftalık olarak gezmeye gidecek gruplar verilir ve siz tercümanlık yaparsınız. Türkiye’de Akdeniz veya Ege bölgelerine giderseniz, sürekli tercüman ihtiyacı duyulur. Türkiye’de artık o kadar çok yabancı uyruklu vatandaşlar yaşıyor ki, sürekli olarak tercümanlar ve çevirmenler gerekiyor. Çevirmenler genellikle freelance, yani serbest olarak çalışırlar, fakat işinizi iyi yaparsanız, normal bir çalışandan daha fazla para kazanma ihtimaliniz yüksektir. Dil bilmek aslında çok eğlencelidir, çünkü ne kadar dil bilirseniz o kadar çok insanlarla anlaşabiliyorsunuz.

İş hayatında ve özellikle ticarette dil çok önemli bir konu. Ticareti dünyası yüksek olan ülkeler için dil çok gereklidir. Örneğin Çin ve Rusya artık dünya çapında ticarethaneler olarak bilinmektedir ve bu sebeple birçok kişi artık Çince ve Rusça öğrenmenin peşinde, çünkü Çince ve Rusça tercümanlıkta çok fazla iş var. Hem yazılı çevirmenlik yapabilirsiniz, hem de sözel olarak ta tercümanlık yapabilirsiniz. Eğer sağlam bir yayınevi bulabilirseniz, oraya bağlı olarak, serbest çevirmenlik yapabilirsiniz. Böylece hem proje bazlı iş yapabilirsiniz ama aynı zamanda sağlam bir geliriniz olur. Bir tane veya birkaç tane dili çok iyi biliyorsanız, birçok yerde iş bulabilirsiniz.

Organizasyonlarda Tercümanlık

Eğer sağlam referanslarınız varsa ve bir veya birkaç dile hakim iseniz, birçok organizasyonlarda iş yapabilirsiniz. Birçok yabancı firmalarla çalışan organizasyon şirketleri bulunuyor ve bu firmalarda sürekli olarak tercüman ihtiyacı duyuluyor. Güçlü referanslarınız varsa ve iyi firmalarla bağlantı kurarsanız, organizasyonlarda tercüman olarak çalışabilir ve çok iyi yerlere gelebilirsiniz. Günümüzde tercümanlık ve çevirmenlik için çok fazla iş bulunmakta ve bu sebeple binlerce kişi tercümanlık okumaya çalışıyor veya ekstradan bir dil öğrenmeye çalışıyor. Ülkemizde ne kadar çok dil bilirseniz, iş bulma ihtimaliniz o kadar yüksek ve haliyle tabii ki para kazanma şansınız daha fazladır. Dil bilmekten kasıt ise sadece kendinizi ifade edebilecek kadar değil, öğrendiğiniz dile tam anlamıyla hâkim olmanız gerekmektedir.

Sizde çevirmeklik yapmak istiyorum ve çevirmenlik yapabileceğim siteler veya firmalarla iritbata geçmek istiyorum diyorsanız yorum kısmına hangi dilde çevirmenlik yapabileceğinizi yazarak çevirmenlik işi arayanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Paylaş:

Sitemizde ek gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri, evde para kazanma yöntemleri ve güncel bilgiler yer almaktadır.

Yorum yapın