Fotoğraf Çerçevesi Yaparak Para Kazanmak

Evde ek iş fırsatlarından biri daha; Evde fotoğraf çerçevesi yapma işi. En güzel anlarımızı yansıtan fotoğrafları, en güzel çerçevelerle süslemek pek çok insanın tercihidir. Günümüzde insanlar evlerinin pek çok noktasına dekoratif çerçeveler içinde fotoğraflarını asıyorlar. Sizin de ek iş yapmak gibi bir planınız varsa, işte sizin için bulunmaz bir fırsat: Evde fotoğraf çerçevesi yapım işi.

Evde fotoğraf çerçevesi nasıl yapılır?

Fotoğraf çerçeveleri değişik ebatlarda, değişik malzemeler kullanılarak yapılabilir. Elbette bu malzemelerden en çok tercih edileni ahşap malzeme kullanılarak çerçeve yapmak fakat bunun dışında, metal, alçı gibi malzemeleri kullanmak. Ağaç dallarının iplerle birleştirilmesi ile çerçeve yapmak gibi, hayal gücünüzle orantılı pek çok yöntem var. Başlayalım.

Ahşap çerçeve yapımı

Ahşap çerçeveler en çok tercih edilen çerçeve türlerinden biri. Bunun iki önemli nedeni var; ilki doğal bir malzeme olması, ikincisi ise şekillendirme ve montaj işlemlerinin oldukça kolay olması. Ahşap çerçeveler yapacaksanız en çok tercih edilen fotoğraf boyutu olan 10×15 boyutu ile başlayabilirsiniz.

3cm kalınlığa sahip bir tahta kullanacaksanız. 2 adet 18 cm, 2 adet de 13 cm uzunluğunda tahta parçasını bir testere yardımı ile kesmelisiniz. Daha sonra bu tahtaları uç kısımlardan 45’er derecelik açılar ile kesmelisiniz. Bu işlemi tamamladıktan sonra yan yana getirerek herhangi bir problem olup olmadığı kontrol etmelisiniz. Eğer herhangi bir sorun yoksa artık ahşabı şekillendirme işine başlayabilirsiniz. Ahşapı, ahşap boyası ile boyayabileceğiniz gibi, bir lehim havzası ile yanık efekti yapabilir ya da ahşap kakma bıçakları kullanarak üzerine ve kenarlarına çeşitli desenler yapabilirsiniz. Şekillendirme ve renklendirme işlemi bittikten sonra tutkalla parçaları birleştirmeli ve arka kısmına bir mukavva parçası eklemeyi unutmamalısınız.

Kurumuş ağaç dallarından çerçeve yapımı

Doğal ortamından topladığınız kurumuş ağaç dalları ile harika bir fotoğraf çerçevesi yapabilirsiniz. Nasıl mı? Anlatalım:

İlk olarak ahşaptan dikdörtgen (10×15 cm) ebatta bir çerçeve ediniyor ya da yapıyoruz ve bunu koyu bir renge boyuyoruz.

Daha sonra doğadan topladığımız ufak dal parçalarını, sıcak silikon yardımı ile bu çerçeveye yapıştırıyoruz.

Son olarak dalların üzerine daha doğal bir görüntü vermek için biraz yeşillik takviyesi yapıyoruz.

Alçıdan fotoğraf çerçevesi yapmak

Bu da oldukça estetik görünen bir çerçeve tipidir. Öncelikle istediğiniz ölçüde bir kalıp oluşturmalısınız, bu kalıbı plastik, ahşap hatta hamurdan yapabilirsiniz. Bir kap içerisinde hazırladığınız alçıyı daha önce hazırladığınız kalıp içine dökmelisiniz. Beyaz dışında bir renk tercih edeceksiniz alçı harcı içine yağlı olmayan sıvı ile karışabilen bir boya da ekleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra alçıyı kalıba dökün. Eğer sade bir çerçeve istiyorsanız bu kadarı kafi. Fakat dikkat çekici bir şeyler istiyorsanız bazı dokunuşlar yapmalısınız. Mesela üzerine küçük deniz kabukları, istiridye kabukları ekleyip hoş bir çerçeve elde edebilirsiniz. Ya da bir mastar yardımı ile üzerine çeşitli desenler çizebilirsiniz.

El yapımı çerçeve fiyatı, ne kadar kazandırır?

El yapımı çerçeveler üzerindeki işçiliğe göre oldukça iyi gelirler bırakabilir. Ürünlerinizi instagam üzerinden satabilirsiniz. Bunun dışında letgo, sahibinden, n11, hepsiburada gibi online satış platformlarından da faydalanabilirsiniz.

Paylaş:

Sitemizde ek gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri, evde para kazanma yöntemleri ve güncel bilgiler yer almaktadır.

“Fotoğraf Çerçevesi Yaparak Para Kazanmak” üzerine bir yorum
Yorum yapın