İnstagram’dan Para Kazanmak

İnstagram en popüler sosyal medya uygulamalarından bir tanesi. İşte bu yüzden instagram’dan para kazanmak da mümkün ve bunun birden fazla metodu mevcut. Elbette instagram’da butik açmak ve instagram üzerinden satış yapmak bu işin en bilinen tarafı.

İnstagram neden bu kadar popüler?

İnstagram’ın bu kadar popüler olmasının en önemli sebebi insanların en kısa yoldan anlık fotoğraf ve videolarını payaşması ve hızlı şekilde etkileşim almayı başarması olduğunu söyleyebiliriz. Günümüz toplumunda insanlar kendini sosyal medyada var etmeyi çok önemsiyor. Yapılan en son araştırmalar 15-45 yaş arasında insanların günde en az 40 kez sosyal medya platformlarını kullandığını söylüyor. Bu kadar yakından takip edilirken bunu paraya dönüştürmek de elbette mümkün.

Peki instagram üzerinden para kazanma yolları neler? İşte yazımızın konusu da bu. Bu kararlı izleyici kitlesine işlerine yarayacak şeyler sunarsanız, bunu bir dükkan açıp yapmaktan daha kolay sonuç almanız mümkün. Bu yöntemlerin en bilineni instagram üzerinden giyim ve aksesuar satışı. Ama bununla sınırlı değil elbette son zamanlarda instagram üzerinden elektronik eşya, araba ve emlak satışı da yaygınlaşmaya başladı. Hesabınızı popüler hale getirip yüksek takipçi sayısına ulaşırsanız, hesabınıza reklam teklifleri gelmeye başlar ve elbette bu da bir kazanç yöntemi. Bunun dışında 3. parti yazılımlar edinerek beğeni arttırma, takipçi arttırma uygulamaları vasıtasıyla insanlara takipçi satışı da yapabilirsiniz.

İnstagram’da butik açmak

İnstagram’da çeşitli alanlarda açacağınız butiklerle ürünlerinizi satabilirsiniz. Bu konuda yapmanız gereken ilk iş ne satacağınıza karar vermek. Kadın-erkek giyim, saat, ayakkabı, kadın ve erkek aksesuarları, parfüm satışı, hediyelik eşya… Ne satacağınıza karar verdikten sonra satacağınız ürünü nerelerden tedarik edeceğinize karar vermelisiniz. Bu konular kafanızda net ise, size yakın noktadaki kargo firmaları ile sıkı bir pazarlığa girişmeye ihtiyacınız var. Instagram’dan satışta kargo için en ideal yöntem kapıda ödemedir zira bu güven demektir. Ama elbette daha güvenli metotlar da yok değil. Aşağıda bahsedeceğiz bu konudan daha detaylı olarak.

Satılacak ürün, tedarikçi ve kargolama kısmını hallettikten sonra açtığınız butik hesabından bir yandan düzenli ürün paylaşacak bir yandan da takipçi toplamak için sürekli insanları takip edecek ve onların da sizi geri takip etmesini sağlayacaksınız. Elbette webmaster forumlarından hazır kadın/erkek takipçili hesapları da satın alabilirsiniz. Ya da ilk etapta takipçi ve beğeni arttırma uygulamaları ile takipçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Nasıl sipariş alacağım?

Buraya kadar her şey tamam olsa da iş burada bitmiyor zira hangi yöntemle sipariş alacağınız hem sizin hem de kullanıcılarınız için oldukça önemli zira güven olmazsa olmaz. Bu yüzden aracı bir mekanizmaya ihtiyaç var. Bunun için geliştirilen bir web sitesi var ve kullanımı da oldukça yaygın.

Shopier.com adresine girerek  Shopier’e üye olarak hızlıca satışa başlayabilirsiniz. Tekipçiniz ödeme işlemini tamamladığında hem size hem de müşterinize mail ve sms ile bildirilir. Bundan sonrası ise oldukça basit; ürünü müşteriye kargolamak. Sisteme IBAN’inizi kaydettiğiniz için ücret sizin hesabınıza direkt olarak aktarılmış olacak.

İnstagram butik hesabımı nasıl popüler hale getiririm?

Sürekli güncel tutarak işe başlayabilirsiniz, seçtiğiniz görseller, önemli günlerdeki paylaşımlar ve videolar da sizi popüler kılacaktır. Fakat olmazsa olmaz olan satışlarınızla güven vermeniz ve tavsiye edilebilmenizdir. Bu yüzden söylediğiniz ürünü zamanında müşteriye ulaştırmanız olmazsa olmaz.

Rakiplerinizi inceleyin

Her alanda olduğu gibi gelişmenin en önemli yollarından biri rakiplerimizden öğrenmektir. Sizinle benzer konsepte sahip butikleri inceleyiniz. Hangi ürünlerin beğenildiğini takip etmenin en etkili yollarından biri de hiç şüphesiz budur.

Ürün fotoğrafları çok önemli

Müşterilerinize olabildiğine net ve farklı açılardan çekilmiş ürün fotoğrafları sunmalısınız. İnsanlar alacakları ürünün tüm detaylarını bilmeli ve şüphede kalmamalıdır. Fotoğraflar ne kadar dikkat çekerse müşterilerin karar verme süreçleri o kadar hızlı olacaktır. Bu konuda bir ipucu: Doğal ortamda, kendi ayağınızdayken çekilmiş gibi görünen fotoğraflar daha iyi sonuç vermektedir.

Hızlı ve açıklayıcı cevap

Öyle sanıyoruz ki satışları etkileyen en önemli faktörlerden biri de müşterinin mesaj yolu ile yönelttiği sorulara olabildiğine hızlı ve açıklayıcı vermek. Bu güven ilişkisinin en önemli ayağı, ihmal edildiğinde sistem çöker.

Paylaşımlarınıza mutlaka hashtag ekleyin

Pek çok sosyal medya mecrasında kullanıldığı gibi instagram’da da etkileşim sağlamanın en etkili yollarından beri hashtaglar eklemektir. Bu sayede tagları takip eden insanlara ulaşacak ve takipçileriniz dışındaki kitleyi de kazanabileceksiniz. Özellikle butik hesaplar bu sayede çok fazla takipçi kazanabilmekteler. Örnek vermek gerekise eğer kadın ayakkabısı satıyorsanız; #kadınayakkabı, #ayakkabı, #satelettoayakkabı gibi taglar ekleyebilirsiniz. Tag eklerken

WhatsApp ile iletişim ve WhatsApp grubu oluşturmak

Önemli ipuçlarından biri de whatsapp hesabı açmak ve bu heaptan hızlı iletişim kurmak. Satış yaptığınız müşterileri kendilerini özel hissedebileceği satış grubuna dahil etmek de son dönemde oldukça revaçta ve oldukça iyi sonuçlar vermekte.

İnstagram butik hesabı için öneriler

İnsanların hızlıca ulaşamayacağı fakat ihtiyaç duyabileceği ürün sınıflarına yoğunlaşın. Örneğin el yapımı çanta, bileklik. Mistik hediyelik eşyalar, otantik kıyafetler, özel tasarım çantalar gibi…

Elektronik ürünler de son dönemde revaçta, ucuz tedarikçiler ki Aliexpress vs gibi siteler aracılığı ile getirtiğiniz ürünleri iyi kar marjları ile satabilirsiniz.

Paylaş:

Sitemizde ek gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri, evde para kazanma yöntemleri ve güncel bilgiler yer almaktadır.

Yorum yapın