Online Ders Vererek Para Kazanmak

Gerek eğitim sürecine takviye gerekse de herhangi bir konuda kendini geliştirmek isteyen insanlara, web ortamında dersler anlatabilirsiniz. Online video dersler son dönemde oldukça ilgi görmekte, ders veren hocaların youtube gibi video kanalları binlerce aboneye ulaşmaktadır. Peki bu ek işten nasıl para kazanacaksınız?

Online video ders nedir ve nasıl verilir?

Bir internet video platformu aracılığı ile canlı yayında ders anlatımı ya da video kayıtlarının paylaşılması ile yapılan ders anlatımları online video ders olarak adlandırılır. Bu derslerin öğrenciler açısından en büyük avantajı hem kolay ulaşılabilir, hem tekrar tekrar izlenmesidir. Bunun yanı sıra etkileşimli canlı yayınlarda sorular da sorulabilmektedir.

Online ortamda ders verebilmek için öncelikle azami düzeyde internet ortamına hakim olmalısınız. Video paylaşım platformlarına kayıt olmalı ve yine video düzenleme programları ile videolarınızda basit oynamalar yapabilmelisiniz ya da bunları sizin için yapabilecek birileri ile çalışmalısınız.

Hangi video platformlarını kullanabilirim?

Youtube: Hem canlı yayın yapabileceğiniz hem de hazırladığınız videoları paylaşabileceğiniz video paylaşım sitelerinin en bilinenidir. En büyük avantajı her kalitede videoyu sınırsızca paylaşmak ve kolay arayüzüdür. Tabi popülaritesini söylemeye gerek yok. Bu platform google’a ait olduğundan Google adsense reklamları videolarınızda kullanıp bundan yüksek miktarlarda gelir elde edebilirsiniz. Videolarınız ne kadar ilgi çekerse izlenme oranınız yani reytinginiz o kadar artıyor ve reklamlar o kadar çok kazandırıyor. Başka bir yazımızda adsense reklamları kullanılarak nasıl gelir elde edilebileceğinden bahsedeceğiz.

Facebook: Oluşturacağınız facebook sayfa ya da gruplarına da videolarınızı yüklemek ve canlı yayın yapmak mümkün. Bu platformda da arayüz ve kullanım oldukça basit. Fakat şimdilik sayfanız içerisinde yaptığınız reklamlar ile para kazanabilir; kitap, fasikül ve ürünlerinizi satabilirsiniz. Tabi müjdeyi de verelim; Facebook da çok yakında reklam yayıncılığı işine el atıyor, ciddi gelirler elde etmek mümkün olacak bu yüzden şimdiden sayfalarına yüklenen ilerde paryı da yüklenecektir denebilir.

Instagram: Son dönemde instagram canlı yayın ve instagram videoları ile kısa anlatımlı dersler popülerleşmeye başladı. Özellikle bazı öğretmenlerin bu alanda hızla takipçi sayısını arttırıp, popüler simalar haline geldiklerini görmekteyiz. Eğer Online video ders fikriniz varsa bu platformu asla ihmal etmemelisiniz.

Kendi web siteniz ve pek çok farklı platformu da kullanabilirsiniz fakat en çok öne çıkan platform ve uygulamaları sizlerle paylaştık.

Video ders için hangi ekipmanlara ihtiyaç var?

Öncelikle video çekim yapan bir DSLR kullanırsanız, bunların canlı yayın imkanı olanlarından alabilirsiniz. Canon 550d ve üzeri, pek çok Nikon ve Sony DSLR makinalar ile yüksek çözünürlükte canlı yayınlar yapabilirsiniz. Youtube ve Facebook bunları desteklemekte. Akıllı telefonunuzu da bu iş için kullanmanız mümkün lakin en iyi sonucu daha profesyonel bir ekipmanla alabilirsiniz.

Bir de tabiki sağlam bir tutma aparatı almalı ya da yaptırmalısınız. Yaptırmalısınız diyorum zira tripod kafası ile duvara monte edilen hareketli bir sisteme ihtiyacınız var. Ya da dersi tahtadan anlatacaksanız üç ayakla standart tripod kullanabilirsiniz.

Online video ders ile nasıl para kazanılır?

Üst kısımda da belirttiğimiz gibi başta youtube ve facebook olmak üzere video platformlarında olabildiğince yaygınlaşmalı ve ziyaretçi toplamayı başarmalısınız. İlk etapta bu biraz zor olsa da ilgi çeken dersleriniz zamanla yayılıp takipçileriniz artacaktır. Reklam vermek suretiyle bu süreci hızlandırmanız da mümkün. Özellikle youtube’da yayınlayacağınız adsense reklamlarının çok iyi dönüşleri olacaktır.

Paylaş:

Sitemizde ek gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri, evde para kazanma yöntemleri ve güncel bilgiler yer almaktadır.

“Online Ders Vererek Para Kazanmak” üzerine bir yorum
Yorum yapın