Web Sitesi İçerik Editörlüğü Yapmak

Makale yazarlığı oldukça popüler ve kazançlı bir iş. Site editörlüğü ve makale editörlüğü birbirine yakın olmakla birlikte bazı farkları vardır. Bu makalemizde site editörü nedir, ne iş yapar? Makale editörü kimdir, içerik yazarı aranıyor, makale yazarak para kazanmak, makale yazarı kazancı nedir gibi sorulara yanıt olmaya çalışacağız.

Site editörü ve makale editörü arasındaki fark nedir?

Öncelikle şunu belirtmek gerek; bir site editörü aynı zmanda makale editörü de olabilir ama makale editörü dediğimiz kişi genellikle sadece bir veya birden fazla siteye bilgi, birikimi oranında makaleler yazan ve bundan para kazanan kişidir.

İnternet sitesi editörü nasıl olunur?

Bir internet sitesinde editör olabilmek için; düzenli güncellenmesi gereken bir internet sitesine başvurmanız ya da yeni bir internet sitesi kurmanız gerekir. Web sitesininin üyelerinden gelen mesajları yanıtlamak, oluşan sorunlar için çözüm geliştirmek, abonelere düzenli e postalar yollamak ve bilginiz oranında teknik problemleri gidermeniz beklenir. İnternet sitesi editörleri genellikle büyük firmaların, sitelerini yönetmeleri için ihtiyaç duyduğu pozisyondur. Hali hazırda bir web sitesi olan bir şirket, sitesini güncellemek, grafikler hazırlamak vs gibi konular için bu pozisyonda çeşitli sayıda eleman istihdam edebilir.

İnternet sitesi editörü olmak için hangi yeterliliklere sahip olmam gerekir?

Bir internet sitesi editöründen büyük oranda siteyi güncellemesi, firmanın haberlerini girmesi ya da hali hazırda bir internet gazetesi ise haberleri özgünleştirerek, orijinal grafikler yaratması gerekir. Bunun için web tecrübeniz olması gerekir, daha önce yönetim paneli olan bir sistemi kullanmış olmanız büyük avantaj olacaktır. Bunun yanı sıra video ve grafik düzenleme bilgisine de sahipseniz, hele bir de Photoshop biliyorsanız… İşte siz o aranan elemansınız.

İnternet sitesi editörü bilmesi gereken program ve yazılım dilleri
Öncelikle CMS (İçerik yönetim sistemi) sistemlerine hakim olmalı
PHP ya da ASP yazılım dillerine hakim olmak(tercihen)
Photoshop ve ihtiyaca göre Adobe Premiere bilmeli
Admin paneli deneyimi olmalı
FTP (Hızlı dosya taşıma) ile site dosya saklama alanına ulaşabilmeli
Eğer makale yazması isteniyorsa imla kurallarına azami düzeyde hakim olması
İnternet sitesi editörü maaşı nedir, ne kadar kazanır?

İnternet sitesi editörlüğü home office yani evden ek iş olarak yapılabilecek bir iş olduğu gibi aynı zamanda profesyonel bir uğraşta olabilir. Maaşları genellikle yüksektir. Eğer site size ait ve yüksek ziyaretçi çekiyorsa reklamlar yolu ile daha çok gelir edeceksiniz demektir.

Paylaş:

Sitemizde ek gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri, evde para kazanma yöntemleri ve güncel bilgiler yer almaktadır.

Yorum yapın