Çiğ Köfte Dükkanı Açmak

Çiğ Köfte Nedir?

TDK’ya göre; iyice dövülmüş çiğ etle ince bulgura biber, soğan, baharat, salça, maydanoz katılıp bulgur yumuşayıncaya kadar yoğrulduktan sonra pişirilmeden biçim verilerek yenen köftedir. Sözlükte ‘çiğ köfte’ olarak geçer ama çoğu kez ‘çiğköfte’ şeklinde birleşik yazılarak yazım yanlışı yapılır.

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak

Çiğ köftecilik, fazla bilgi gerektirmediğinden dolayı gıda sektöründeki diğer işlere nazaran yapılabilecek en kolay işlerden biridir. Baharatların kattığı lezzetle birlikte apayrı bir yiyecek şeklini temsil eden, bununla beraber pek çok insanın zaafı olan çiğ köfte, pek çok markanın rekabet içerisinde olduğu kaliteli bir gıda sektörü olarak dikkat çekiyor. Çiğ köftecilik, yeni bir iş sahasında yatırım yaparak iş sahibi olmak isteyen girişimciler için az riskli ve az maliyetli bir yöntem olduğu için son yıllarda ilgi odağı olmuş durumda.

Az sermaye gerektirdiği ve eğer tutarsa kazancı çok yüksek olan bu iş sektörünün tabi ki tehlikeleri de var. Türkiye’de yaklaşık 25.000 çiğ köfte bayisi bulunmaktadır ve bu sayı aslına bakacak olursanız normalin çok üstünde. Yapılan araştırmaya göre her yıl yaklaşık 52 bin çiğ köfte bayiliği açıldı ve bu dönemde açılan dükkanların sadece 13 bin tanesi ayakta kalabildi. Bu durum yeni açılan bayiliklerin %80’i kadarının işi batırdığı anlamına geliyor. Yine yapılan araştırmalar ile belirlendi ki; çok az çiğ köfte dükkanı ilk 6 ayını tamamlamayı başarabiliyor. Ön görülen tüm risklere karşın eğer dükkanınızı işletebilirseniz, o zaman gerçek anlamda iyi kazançlar elde etmeye başlayabilirsiniz.

Benzer tüm işlerde olduğu gibi çiğ köfte işinde de ‘başlangıç sermayesi’ çok değişkendir. Tabi ki açacağınız dükkanın dekorasyonu ve buna benzer diğer etkenlerine göre gereken sermaye miktarı farklılık gösterir. Dükkan yeri tercihiniz geleceğe yapacağınız yatırımı daha net şekillendirir. Örneğin iyi bir semtte orta yerde bir dükkan açmak elbette ki masrafların astronomik şekilde artmasına neden olacaktır. O nedenle olabildiğince insan trafiğine yakın ama kirası çok yüksek olmayan bir yer bulunması çok daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Çiğ köftecilik, günümüzde franchising iş tipinin en yoğun görüldüğü sektördür. (Franchising sözleşmelerinde hak sahibi, belirli süre, koşul ve sınırları kapsayan anlaşmayla bağımsız yatırımcılara sistemini ve markasını kullandırır.)

Çiğ Köfte Bayiliği Veren Önemli Firmalar : Komagene, Tatlıses Çiğ Köfte, Çiğköfteci Sait, Oses Çiğköfte, Hacı Usta Çiğköfte

Sonuç olarak; çiğ köfte dükkanı açmak hem çok kolaydır, hem az maliyetlidir, hem de bir bakıma zevkli iştir. Ancak her iş kolunda olduğu gibi, bu iş kolunda da birtakım tehlikeler ve dezavantajlar mevcuttur. Bu nedenle girişimci, işe atılmadan önce mutlaka piyasa araştırması yapmalıdır.

Paylaş:

Sitemizde ek gelir elde edebileceğiniz ek iş fikirleri, evde para kazanma yöntemleri ve güncel bilgiler yer almaktadır.

“Çiğ Köfte Dükkanı Açmak” üzerine 2 yorum
Yorum yapın